Candidates are preparing for General Election

by | May 7, 2018 6:47 am

With candidates to represent political parties for local offices officially decided, the ballot for the local general election and the ballot for state and federal primaries are ready for the August election.

On Aug. 2, 2018, there will be a statewide election in Tennessee.

The following candidates will be on the White County general election ballot:

COUNTY EXECUTIVE

– Denny Wayne Robinson (R)

– Jim Ward (I)

TRUSTEE

– Kathryn Passons Adcock (I)

– Sampson Choate (I)

– Shelly Clark (I)

– Joy Templeton (I)

– Angie Mackie Wilhite (I)

SHERIFF

– Steve Page (R)

– Scott O’Dell (I)

CIRCUIT COURT CLERK

– Beverly Finley Jolley (D)

COUNTY CLERK

– Sasha (Lee) Gray (I)

REGISTER OF DEEDS

– Martha Bumbalough (D)

ROAD SUPERINTENDENT

– Clay Parker (D)

COMMISSIONER-DISTRICT 1

– William (Andy) Haston (I)

– Cain L. Rogers (I)

COMMISSIONER-DISTRICT 2

– Terry Alley (R)

– T.K. Austin (R)

COMMISSIONER-DISTRICT 3

– Lonnie Crouch (I)

– Raymond Harold England (I)

– Allan Hale (I)

– Robert E. McCormick (I)

COMMISSIONER-DISTRICT 4

– Marcus (Marc) Bilbrey (I)

– Craig Capps (I) – “withdrew but name still on ballot”

– Dewayne Howard (I)

– Lanny Selby (I)

– Dakota White (I)

COMMISSIONER-DISTRICT 5

– Dillard Quick (R)

– Robert Dale Bennett (I)

COMMISSIONER-DISTRICT 6

– Lee Broyles (I)

– Roger Mason, Jr. (I)

COMMISSIONER-DISTRICT 7

– Bobby Lee McCulley (R)

– Stanley Neal (R)

– Daniel Mack Johnson (I)

– Steve Mackie (I)

– Charlie D. Tollison (I)

– B.T. Young (I)

SCHOOL BOARD-DISTRICT 5

– Jayson McDonald

SCHOOL BOARD-DISTRICT 6

– Kay Prater

– Rebecca (Becky Clouse) Simmons

SCHOOL BOARD-DISTRICT 7

– Kenneth Robinson

SPARTA MAYOR

– Jeff Young

SPARTA ALDERMAN

– Jim Floyd

– Hoyt Jones

– Robert (Bobby) Officer

The following candidates will be on the state and federal primary ballots for White County, which the winners of the primary elections will then be placed on a state and federal general election ballot for Nov. 6, 2018:

STATE REPRESENTATIVE-Republican Primary

– Jerry Lowery

– Paul Sherrell

STATE REPRESENTATIVE-Democratic Primary

– Les Trotman

STATE SENATE-Republican Primary

– Paul Bailey

STATE SENATE-Democratic Primary

– Angela Hedgecough

GOVERNOR- Republican Primary

– Diane Black

– Randy Boyd

– Beth Harwell

– Bill Lee

– Basil Marceaux Sr.

– Kay White

GOVERNOR-Democratic Primary

– Karl Dean

– Craig Fitzhugh

– Mezianne Vale Payne

GOVERNOR-Independent

– Mark CoonRippy Brown

– Sherry L. Clark

– Justin Cornett

– Gabriel Fancher

– Sean Bruce Fleming

– William Andrew Helmstetter

– Cory King

– Matthew Koch

– Tommy Ray McAnally

– Jessie D. McDonald

– Toney Randall Mitchell

– Yvonne Neubert

– Alfred Shawn Rapoza

– Chad Riden

– Robert Sawyers Sr.

– Heather Scott

– George Blackwell Smith IV

– Jeremy Allen Stephenson

– Tracy C. Yaste Tisdale

– Mike Toews

– Rick Tyler

– Vinnie Vineyard

– Jaron D. Weidner

– Patrick Whitlock

– Joe B. Wilmoth

– Mark Wright

UNITED STATES REPRESENTATIVE-Republican Primary

– Bob Corlew

– Judd Matheny

– Christopher Brian Monday

– John Rose

– Lavern “Uturn LaVern” Vivio

UNITED STATES REPRESENTATIVE-Democratic Primary

– Dawn Barlow

– Christopher Martin Finley

– Peter Heffernan

– Merrilee Wineinger

UNITED STATES REPRESENTATIVE-Independent

– Lloyd Dunn

– David Ross

UNITED STATES SENATE-Republican Primary

– Marsha Blackburn

– Aaron L. Pettigrew

UNITED STATES SENATE-Democratic Primary

– Phil Bredesen

– Gary Davis

– John Wolfe

UNITED STATES SENATE-Independent

– Trudy A. Austin

– John Carico

– Dean Hill

– Kevin Lee McCants

– Breton Phillips

– Kris L. Todd

No comments yet.


By submitting a comment you grant Sparta Live a perpetual license to reproduce your words and name/web site in attribution. Inappropriate and irrelevant comments will be removed at an admin’s discretion. Your email is used for verification purposes only, it will never be shared.

© Copyright 2018 | Sparta Live